A szarvasmarha-hizlalás egy olyan gazdasági tevékenység, ahol vágómarhákat állítunk elő, azaz a különböző ivarú, korú, súlyú szarvasmarhákat intenzíven és kevésbé intenzíven takarmányozzuk annak érdekében, hogy az a gazda számára olyan bevételt biztosítson, ami egyben nyereséget is jelent. A gazdasági tevékenység bevétele az a teljes pénzösszeg, amely az értékesítési tevékenységből származik, ami nem más, mint az előállított hízó végsúlya és az értékesítési ár szorzata, ami egyben a vállalat eredménykimutatásának legfelső sora. A nyereség viszont a bevétel és a gazdasági tevékenység során felmerült összes kiadás közötti különbség, azaz a vállalat eredménykimutatásának alsó sora. Ez minden vállalkozás kulcsfontosságú mutatója, mivel ez jelzi a vállalat működésének jövedelmezőségét és fenntarthatóságát.
Minden mezőgazdasági tevékenység esetében nagyon fontos tudni, hogy mik azok az alapvető biológiai tényezők, amelyek befolyásolják annak jövedelmezőségét. Ez nincs másképp a növendékmarha-hizlalás terén sem. Ezek közül röviden néhány alapvető tényező a teljesség igénye nélkül:
- Kifejlett kori élősúly: A később érő, nagyobb kifejlett kori súlyú növendékmarhák esetében a fehérjebeépítés tovább tart, mint a kisebb rámájú fajtáknál, ezért azonos korban, azonos takarmányozásnál súlygyarapodásuk nagyobb.
- Ivar és típus: Azonos takarmányadag esetében a bikák súlygyarapodása nagyobb az üszőkénél, illetve a nagyobb rámájú fajták súlygyarapodása általában nagyobb, mint a kisebb és közepes rámájú fajtáké.
- Adott fajta: Adott fajtán belül minél nagyobb az értékesítési súly, annál kisebb a potenciálisan elérhető, átlagos súlygyarapodás. Ez elsősorban a kis rámájú hízóalapanyagra igaz.
- Takarmányozás: Hízómarhák növekedését, testösszetételét befolyásolja az etetett tömegtakarmányok és abraktakarmányok mennyisége és aránya. Abraketetéssel erőteljesebb növekedés érhető el, mint kizárólag tömegtakarmányokra alapozott hizlalás esetén.
A MagraL cégcsoport 2014 óta működik Magyarországon. Fő tevékenységi területeik a szántóföldi növénytermesztés és a húsmarhatartás. Tevékenységeiket a nyugat-dunántúli régióban végzik Zala, Vas és Veszprém vármegye területén. Növénytermesztésük saját és részben bérelt területen zajlik közel 2.400 hektáron, húsmarhát pedig két telephelyen, Zalabérben és Csabrendeken tartanak. Limousin törzstenyészetük Zalabérben van, ami ma már csak kis létszámmal működik, ugyanis a tulajdonos a menedzsmenttel együtt úgy döntött, hogy a hizlalásra helyezik a fókuszt. 2020-ban Csabrendeken az addig 1.000 férőhelyes hízótelep az átadott 2 db 400 férőhelyes istállónak köszönhetően 1.800 férőhelyesre bővült, miközben a zalabéri telephely istállói felújításra kerültek, ahol jelenleg meghatározó létszámban a bikák és az üszők hizlalása zajlik, miközben a nőivarú szaporulat elenyésző hányada kerül továbbtenyésztésre.
A MagraL Agrár Kft. esetében a hizlalási tevékenység az alábbi alapvető adottságok mellett valósul meg:
1. Állatok elhelyezése két eltérő tartástechnológiában, zárt körülmények között valósul meg (összesen 1.750-2.000 db férőhely).
- A telephely egyik felében 4 db átalakított Agrokomplex-es istálló található, melyekben istállóként 8 db 25 férőhelyes hízómarha-termelőegység van kialakítva. Itt összesen a kortól függően 700-800 db hízómarha elhelyezésére van lehetőség. Ehhez a rekonstrukcióhoz tartozik még 3 db istálló, ahol további 350-400 db 300-350 kg-os élősúllyal rendelkező hízóalapanyag lefogadása lehetséges. Ezeket a termelő egységeket 2-3 naponta kitrágyázzák és frissen almozzák.
- A telephely másik felében van 2 db új 400 férőhelyes taposóalmos húsmarhaistálló, szendvicspanel héjazattal, tetőgerinc szellőzővel, almozórobottal, az etetőtéren automata trágyalehúzóval és etetőasztallal, ami 2020-ban került átadásra. Ezekben a termelő istállókban az almozás napi kétszer történik, de a taposóalmos kialakításnak köszönhetően a teljes kitrágyázás az adott csoportok értékesítését követően valósul meg.
2. Vegyes hízóalapanyag, ami egyrészt áll a saját Limousin szaporulatból (bika és üsző), valamint számos helyről vásárolt, különböző fajtájú és ivarú hízómarhából (Limousin, Charolais, Angus, Magyartarka és egyéb keresztezett növendékmarha). A telephelyen az össz. állomány 75-80%-a bika és 20-25%-a üsző.
3. Rendelkezésre álló takarmányok: saját termelésű kukoricaszilázs, CCM, árpa és takarmányszalma, valamint vásárolt melléktermékek, mint például a nedves CGF és korpa, illetve a meglévő saját és lekötött ipari melléktermékekhez illeszkedő vásárolt dercés kész takarmánykeverék, ami egyben biztosítja az állomány ásványianyag- és vitaminellátását.
A MagraL cégcsoport hízómarha ágazatával 2023 év eleje óta működünk szorosan együtt. Ekkor az állattenyésztési ágazatvezető kért tőlünk egy olyan szakmai javaslatot, amelyben a megtermelt nagy energiatartalmú tömegtakarmányaik kiegészülve az általuk lekötött ipari melléktermékekkel képesek egy olyan átlagos napi testtömeggyarapodást biztosítani, ami a hizlalás eredményességét pozitív irányba lendíti kedvezőbb takarmányozási költség mellett. Saját takarmányaik laborvizsgálatát követően a fehérjealapú ipari melléktermékek használata mellett kialakítottunk egy olyan dercés kész takarmánykeveréket, mely kisebb mennyiségben alkalmazva biztosítja a plusz fehérjeellátást, miközben az kielégíti a kialakításra került két hízókorcsoport (350 kg-os és 500 kg-os) ásványianyag- és vitaminszükségletét is.
Több ízben való szakmai egyeztetés során 2023 tavaszán elindult a közös munka, és így a kialakított hízófejadagokban egymáshoz viszonyítva az alábbi takarmányok szerepelnek (lásd 1. sz. és 2. sz. kördiagram).
A 2023-as év arról szólt, hogy a bent lévő és a korábbi súlygyarapodás miatt kissé idősebb hízókat költséghatékony takarmányozás mellett a végsúlyig vigyük el, miközben a frissen vásárolt hízóalapanyag esetében hatékonyabb súlygyarapodás mellett a hizlalási vágósúlyt rövidebb idő alatt érjük el. A telepi menedzsment pedig folyamatosan azon dolgozott, hogy javítson a hízók komfortérzetén, azaz hogy elérjék azt az ideális helyzetet, amikor is az állatok a takarmányfelvételt követően tiszta környezetben, nyugodtan tudnak pihenni. Ennek érdekében két határozott lépést tettek: az egyik fontos lépés az volt, hogy a két új istállóban a maximális férőhelykapacitás helyett csak 87-90%-os betelepítéssel üzemelnek. Erre azért volt szükség, mert a nagyobb hízóbikák itt vannak elhelyezve, és be kellett látniuk, hogy a termelőegységekben elhelyezett 10 db hízó nem tud megfelelően pihenni.
Jelenleg termelőegységenként 8 db hízómarha van elhelyezve; a másik határozott lépés a tiszta és száraz pihenőhely biztosítása a nap 24 órájában. Ennek érdekében igyekeztek és igyekeznek a saját termelésű szalmakészletüket vásárlásokkal kiegészíteni. A fentiek eredményeként 2024 év elejére közösen el tudtuk érni, hogy a napi átlagos testtömeg-gyarapodás lépésről lépésre javult és a kiindulási helyzethez képest ekkora már 23%-kal magasabb szinten állt. Ezt követően azon kezdtünk el gondolkodni, hogy mi lehetne az a befektetés takarmányozási oldalról, aminek az ára nemcsak hogy megtérül, hanem az eredményen is tud még tovább javítani. Ekkor javasoltunk egy olyan, általunk fejlesztett és gyártott takarmányt, amely egyben tartalmaz védett fehérje- és zsírforrást (Soyzin).
A gondolat abból indult ki, hogy a zsír energiaértéke mintegy kétszerese az emészthető szénhidrátoknak (rost, keményítő) és általában jól emészthető, miközben a termék jelentős fehérjetartalommal is bír.
A MagraL cégcsoport ágazatvezetője kért tőlünk egy olyan takarmányozási javaslatot, amely költségelemzést is tartalmazott. Természetesen a fejadagok modellezése során arról sem feledkeztünk meg, hogy a bevitt zsír bizonyos mennyiség felett zavarhatja a bendőemésztést. Költségelemző javaslatunk bemutatását követően döntöttünk úgy, hogy belevágunk és 2-3 hónap tapasztalatát összegezzük. Jelenleg ott tartunk, hogy a korábbi átlagos súlygyarapodást meg tudtuk növelni még 9%-kal, azaz a 2022 végéhez képest az átlagos súlygyarapodás mindösszesen már 32%-kal magasabb, miközben a vállalkozás felső és alsó eredmény során a különbség növekedett.
A fentiek teljes mértékben azt bizonyítják számunkra, hogy bármilyen gazdasági tevékenység eredményes tud lenni, csak jól kell tudni feltérképezni a gazdálkodás körülményeit (tartástechnológia lehetőségei, rendelkezésre álló takarmányok mennyisége és minősége, a gazdálkodási egységben működő biológiai szervezet sajátosságai, stb.). Mindezek mellett a legfontosabb tényező az, hogy Partnerünkkel kölcsönös együttműködés keretei között valósítjuk meg elképzeléseinket. Ezúton szeretnénk megragadni az alkalmat és megköszönni, hogy a MagraL Agrár Kft. ügyvezetése és állattenyésztési ágazata bizalmat szavazott a Bonafarm-Bábolna Takarmány Kft. szarvasmarha divíziójának, amit a jövőben továbbra is szeretnénk megszolgálni.
Halász Róbert
szaktanácsadó
Bonafarm-Bábolna Takarmány Kft.