Közös fejlesztés a Nyíregyházi Állatparkkal: Zsiráftáp és sok érdekesség a palettán

Közös fejlesztés a Nyíregyházi Állatparkkal: Zsiráftáp és sok érdekesség a palettán

A Bonafarm-Bábolna Takarmány Kft. méltán büszke a Nyíregyházi Állatparkkal közös takarmányozási munkájára, hiszen az állatpark tematikája, fajgazdagsága európai viszonylatban is ritkaságnak számít.

Nyíregyházi ÁllatparkA Nyíregyházi Állatpark az ország első állatparkja, ahol egy természetes tölgyerdőben, tágas kifutókban mutatnak be 5000 állatot – közöttük olyan különlegességekkel, mint az indiai orrszarvú, az afrikai elefánt, a homoki tigriscápa vagy a komodói óriás sárkánygyík.

A park minden évben új látványelemekkel gazdagított kifutókat mutat be. 2024 májusában például megnyílt a Jégvilág Interaktív Állatbemutató, amely 2 hektáron tárja a látogatók szeme elé a ritka sarki állatfajokat. A 10.000 évvel ezelőtti jégkorszakot valósághű mamutok, mamutcsontvázak mutatják be. A ház zoológiai szempontból tele van állatritkaságokkal, az egyik fő elem a jegesmedve tenyészközpont, ahol – egyedülálló módon – a legnagyobb jegesmedvetér hűtött és van egy 4 méter mély medence is, amely üvegfala révén a víz alatt is megfigyelhető a világ legnagyobb szárazföldi ragadozója. Különlegesség a Magyarországon eddig még nem látott királypingvinek 0 °C körüli bemutatóterme, de másik két pingvinfajt, a sziklaugró pingvint és a melegégövi Humboldt-pingvint is megnézhetik a látogatók.

Nyíregyházi Állatpark

Lukácsné Benke Julianna, Nyíregyházi Állatpark üzemeltetési és takarmányozási osztályvezető

Ennyi újdonság és természeti érték említése után még számtalan élmény vár a látogatókra, amelyeket esélyünk sincsen felsorolni egy cikk keretein belül. Azonban szakmai szempontból valódi kuriózummal készültünk olvasóink számára, amely bemutatásához a Nyíregyházi Állatpark üzemeltetési és takarmányozási osztályvezetőjét hívtuk segítségül, akivel érdekesebbnél érdekesebb kulisszatitkokról és egyedülálló takarmányozási technológiákról beszélgettünk. Lukácsné Benke Julianna agrármérnök végzettséggel került az állatparkba 25 évvel ezelőtt és azóta is ezen az irigylésre méltó munkahelyen dolgozik.

– Hogyan tudná megfogalmazni az állatpark hitvallását, céljait, amelyek fontosak a XXI. századi társadalom számára?

– Az állatkertek szerepe nagymértékben átértékelődött. Míg korábban csupán az állatok bemutatása volt a cél, addig napjainkban a modern, komoly zoológiai tudással rendelkező kertek fajmegőrzéssel, oktatással és kutatással foglalkoznak, ezzel pedig hozzájárulnak egyes fajok megmentéséhez. A Nyíregyházi Állatpark is sok olyan állatot tart és tenyészt, melyeknek egyedeit a vadonban a kipusztulás fenyegeti, így ezek kulcsfontosságúak bizonyos fajok megmaradásában. Az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetség (EAZA) teljes jogú tagjaként jelenleg 106 fajt tartunk és tenyésztünk a fajmegőrzési program keretében. Olyan ritkaságokat sikerült szaporítani, mint a borneói orangután, az afrikai elefánt vagy az indiai orrszarvú.

Fontos küldetésünknek tartjuk továbbá, hogy a látogatók ne csak vadállatokkal ismerkedjenek meg, hanem az ember közvetlen környezetében élő fajokkal is. Ezért a Parasztudvarban háziasított állatokat is bemutatunk.

Nyíregyházi Állatpark zsiráf– Akár háziasított, akár egzotikus állatokról legyen szó, a takarmányozás kérdése minden faj tekintetében létfontosságú. Mikor kezdődött a közös fejlesztés a Bonafarm-Bábolna Takarmány Kft.-vel és milyen Bábolna tápokat, kiegészítő takarmányokat használnak?

Több mint tíz évvel ezelőtt új beszállítót kerestünk egy speciális összetételű, nagyon magas rosttartalmú állatkerti táp gyártására és a Bonafarm-Bábolna Takarmány Kft. nyitott volt a közös termékfejlesztésre. Az új takarmány fejlesztését az indokolta, hogy számos patás faj – például a zsiráfok is – a természetes élőhelyükön többnyire bozótosok vagy fák leveleit fogyasztják, amely táplálékforrások összetétele, rosttartalma eltér a fűféléktől, ezért egy speciális táp sokkal jobb számukra, mintha például általános lótápot fogyasztanának. A közös fejlesztés eredményeként rövidesen gyártásba került a zsiráftápnak nevezett speciális takarmány, amelyet azóta több hazai állatkert is átvett és etet. Nálunk zsiráfokkal, antilop fajokkal és olyan szarvasfélékkel etetjük ezt a tápot, amely fajok a természetben is erdei környezetben élnek. A zsiráftápot naponta több száz állat fogyasztja, így a megrendelésünk körülbelül 4-6 hetente 4 tonna.

A Bonafarm-Bábolna Takarmány Kft. kínálatából sok egyéb terméket is használunk. A fűevő patásainkkal a müzlis és az általános lótápokat etetjük, illetve laktációban vagy csikóknak az LG lótápot adjuk. Baromfiféléknél és bizonyos egzotikus madárfajoknál baromfi nevelőtápokat, pulykatápokat használunk, így például a flamingóink is kapnak baromfi nevelőtápot, de természetesen emellett kapnak speciális takarmányt is.

Az állatok vitaminellátását és -pótlását többek között a Nutrafort termékcsaláddal oldjuk meg. A Bábolna Takarmány nyúltápot is többen fogyasztják: a Parasztudvar lakói közül a nyulak, a tengerimalacok, de például a Bennett-kenguruk is ezt eszik.

– Milyen kihívásokat jelent egy ilyen nagy állatlétszámmal és fajgazdagsággal rendelkező állatpark takarmányozása?

– Állandó kihívással jár a munkánk és a gyakorlat mutatja meg, hogy milyen változtatásokat kell megvalósítani a takarmányozásban. A speciális igényű állatok esetében mindig rendelkezésre áll nemzetközi takarmányozási ajánlás az adott faj koordinátori csoportjától, amelyek tartalmaznak tápanyagtartalmi értékeket és egyéb paramétereket. Amikor külföldről megérkezik hozzánk egy állat, akkor megkapjuk vele a takarmánylapját is, amelyen látjuk, hogy mit fogyasztott korábban, és így tudjuk a számára legkedvezőbb módon fogadni és tartani. Állatkertünk új állatfaj érkezése esetén a takarmányigények megvizsgálását követően elsősorban a hazai gyártású termékeket igyekszik előnyben részesíteni a beszerzés során, de sok esetben csak külföldi forrásból vásárolhatók meg a speciális takarmánykeverékek. Erre egy érdekes példa a sörényes hangyász, aki rovarevő tápot eszik, de lehetne említeni a vörös pandát is, akinek pandatápot rendelünk.

A napi etetési rutint hogyan képzeljük el az Önök állatparkjában?

– Reggel fél nyolckor kezdődik a munka és 9 órakor nyit az állatkert. Van egy központi takarmánykonyhánk, ahol naponta négy konyhai dolgozó a különböző zöldség-gyümölcsök és az abraktakarmányok előkészítését végzi. Takarmánytáblázatokban szerepel, hogy melyik állatfajnak mennyi és milyen összetételű menüt kell összekészíteni. Ezek után két takarmánykihordó munkatárs látja el egész nap az állatházakhoz történő kiosztást. Az állatházaknál, illetve kifutóknál már az állatgondozók készítik be a takarmányféleségeket.

Külön gondozó feladata a ragadozók takarmányadagjainak összekészítése, valamint van további egy-egy fő gondozó a tengeriemlősök és az akvarisztika szakterületeken, akik az eledelek összeállítását és etetését végzik.

– A látogatók mit láthatnak mindezekből?

Mindig nagy figyelmet fordítunk arra, hogy a látogatóknak élményt is tudjunk nyújtani, ezért különböző látványetetésekkel szólítjuk meg őket. Idén nyártól például naponta van jegesmedve látványetetés programunk, amelyet egy hatalmas medence üvegfalán keresztül csodálhatnak meg az ide érkezők. Ennek a programnak óriási sikere van, de jeles napokon egyéb látványetetéseket is bemutatunk, például pingvinek, nagymacskák vagy elefántok kifutóiban. Természetesen ezeken a meghirdetett programokon kívül is számos érdekességet láthatnak a vendégeink, ha elég figyelmesek: például napi szinten végzünk környezetgazdagítást az állatainknak, amikor elrejtett vagy becsomagolt csemegéket fedezhetnek fel a kifutójukban.

– Ki koordinálja a takarmány beszerzésével és kiosztásával kapcsolatos munkákat?

Természetesen ez egy közös munka. A beszerzés szakmai részét és a mennyiségek kalkulációját általában én végzem – akár egy üzleti tervhez is –, de természetesen a mindennapi munkához is nélkülözhetetlen a csapatmunka, így együtt dolgozunk a zoológiai osztály munkatársaival és az állatorvosi csapattal, akiktől fontos visszajelzéseket kapok, ha változtatni kell a takarmányozáson. Nagyon szeretem a munkámat és hálás vagyok, amiért ilyen érdekes területen tevékenykedhetek, hiszen itt állandó a fejlődés, mindig tanul valami újat az ember.

Bonafarm-Bábolna Takarmány Kft.